ne 26.11.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Michal Dědič / HC Dynamo Pardubice

Hradec zradila nedisciplinovanost, i druhé derby v sezoně prohrál

Druhé východočeské derby v aktuálním extraligovém ročníku rozhodly především přesilové hry. Pardubice jich dostaly k dispozici celkem sedm, přičemž využily rovnou tři. Všechny navíc od 24. minuty dále, kdy srovnal stav zápasu svým patnáctým gólem v sezoně Oliver Okuliar. Přestože Lvi nic nevzdali a snížili v polovině 54. minuty z hole Davida Šťastného, v závěru už větší drama nenastalo, naopak přidal pojišťovací branku Jan Mandát.

Zisk tří bodů nad Kladnem byl pro realizační tým signálem k tomu, aby se sestava nijak výrazněji neměnila. K jedné změně však ale došlo. Trejd s Mladou Boleslaví poslal do středních Čech obránce Filipa Pavlíka, pod Bílou věž se naopak po šesti letech vrátil Martin Pláněk, jenž zaujmul právě místo ve druhé obranné formaci, ve které Pavlík nastupoval.

Pardubice šly do brzkého vedení, Lvy držel Lukáš

Hradec dostal už po 45 sekundách přesilovou hru poté, co Zohorna poslal puk z vlastního pásma přímo na tribuny. Nápor měli Lvi až v samotném závěru početní výhody, když zasypali Willa střelami z prostorů na kruzích. Všechny tvrdé pokusy ale domácí brankář ustál a na konci čtvrté minuty sledoval, jak Dynamo z prvního zakončení na branku skórovalo. Čerešňák si vyměnil pozici a z pravé strany nahrál Zohornovi, který v situaci 2 na 1 posunul pro Roberta Kousala, jenž zatáhl puk do prázdné.

Hostům bylo těžko i na konci páté minuty, kdy dostal v podobné pozici kotouč Martin Kaut, proti jeho střele se ale skvěle přesunul Jan Lukáš a připsal si důležitý zákrok. Mountfieldu se posléze vyplácel aktivní styl hokeje a napadáním v pásmu soupeře začaly Pardubice v mezihře kazit. Avšak byly velmi blízko tomu, aby se utrhly do dvougólového náskoku, na konci 13. minuty šel Radil do úniku, ale zamířil mimo. Hned z kontru pak neuspěl po podklouznutí Čerešňáka Patrik Miškář.

Hradečtí hokejisté se dostali pod výrazný tlak až na konci periody, kdy čelili dvojnásobnému oslabení. Hlavní postavou této herní situace však byl Jan Lukáš v královéhradecké brance. Každé zakončení mířící na něj bez problémů lapil, zároveň nejdůležitější zákrok si připsal dvě sekundy před sirénou, kdy pálil z mezikruží Lukáš Sedlák. Jenže ani on početní výhodu 5 na 3 před odchodem do kabin nevyužil.

Hosté doplatili na disciplínu, Pardubice poslal znovu do vedení Kaut

A když Lvi zodpovědně odbránili i zbývající část oslabení, samozřejmě za přispění spolehlivého Jana Lukáše, sami na začátku 24. minuty udeřili. Oliver Okuliar výborně získal kotouč na levé straně a našel na kruzích zcela volného Blaina, který v první chvíli napálil jenom Willa. Příhodný odraz dal ale Oliveru Okuliarovi možnost rychle objet bránu a zasunout do prázdné, což se i stalo.

Hostům ale škodila nedisciplinovanost. Zanedlouho šli opět do čtyř a přes minutu trvající tlak Dynamo zužitkovalo gólově. Lukáš Radil jenom posunul puk nad pravý kruh pro Martina Kauta, který na nic nečekal a šikovnou střelou na Lukášovu vyrážečku vrátil Pardubicím po necelých dvou a půl minutách vedení. Průběžnému lídrovi tabulky ofenzivní choutky neustávaly a na začátku 28. minuty zblízka pálil Kousal, ale puk přes bližší tyč neprocpal.

I další oslabení po dvojce pro Marcela za hrubost bylo pro Hradec náročné. Od třetí gólové radosti zastavil vyprodanou enteria arenu v polovině 32. minuty paradoxně Lukáš Sedlák, který svým tělem chytl prakticky jistý gól po tvrdé střele z levého kruhu. Svižný zápas mohl opětovně poslat do remízového stavu půl minuty před koncem druhé třetiny Patrik Miškář, kterému sehrával do druhé vlny mezi kruhy v brejku Jan Eberle, trefil však jenom brusle bránícího Košťálka.

Dynamo odskočilo v přesilovkách, Hradec dotahoval marně

První pětiminutovka byla výlučně pod taktovkou Mountfieldu. Dynamo se z vlastního pásma nedokázalo jiným způsobem než zakázaným uvolněním dostat a několik situací vypadalo pro celek z východočeské metropole velmi zajímavě. Nadějný nápor však ukončilo možná necitlivé vyloučení Giorgia Estephana za nesportovní chování, čímž tak dostal pardubický celek šestou přesilovku.

A tu využil za pouhých 14 sekund. Opět u toho byl Martin Kaut, kterého zcela volného na levém kruhu našel od zadního mantinelu Lukáš Sedlák. Kaut znovu zacílil úspěšně na vyrážečku Jana Lukáše a dal tím domácím mohutný základ na zisk tří bodů. Ty si víceméně pojistili v čase 48:42. Znovu to bylo v početní výhodě, Robert Kousal našel z pravého kruhu zcela volného Davida Ciencialu, který už pak snadno usměrnil puk mimo Lukášův dosah.

Tým z královského města se ale nevzdával a snížil šest a půl minuty před koncem. Hradec byl v signalizované výhodě a Jérémie Blain posunul puk na Davida Šťastného, který sice upadl, přesto ale dokázal zakončit a střela proletěla Willovi pod betonem. Povzbuzeni kontaktní trefou to ještě hosté zkusili v šesti, na konci 59. minuty ale vybojoval puk Jan Mandát a bekhendovým vyhozením ze středového kruhu trefil prázdnou klec. Tím tak zpečetil výsledek 46. východočeského derby, které Dynamo vyhrálo 5:2.

Jan Lukáš 59 30 4 26 86,67 0 0

Duel rozhodly tři proměněné přesilovky z naší strany. Zápas měl ale jinak velkou kvalitu, Hradec hrál velmi dobře, zmíním například pasáž, kdy nás na začátku třetí třetiny na šest minut zatlačil. Jsme rádi, že jsme domácí derby zvládli, k čemuž pomohly právě proměněné přesilovky.